P.g.a. den rådande pandemin, med införda restriktioner, gör Region Väst paus i tävlingsverksamheten från och med i dag 12 november t.o.m. 31 december. Pausen kan dock komma att förlängas beroende på myndigheters beslut.
Anledningen till att serierna pausas så pass länge i förhållande till de beslut som tagits i de olika regionerna (länen) beror på att Region Väst harmoniserar beslutet med det beslut som togs under gårdagen gällande nationella juniorserier.
Seriebestämmelserna kommer att revideras med anpassning till dessa omständigheter.
Följande serier är berörda:
HockeyTvåan A och B
DamEttan
DamTvåan
J20 Region Väst
J20 1 A och 1 B
J18 Region Väst
J18 1 A-B, 1C och 1D
U16 Region Väst
HockeyTrean.
När det gäller lokala serier beslutas dessa av respektive distrikt. Än så länge har inga beslut fattats rörande de ungdomsserier som spelas i Hälsingland det vill säga från U16 Gävleborg - U9. Och därmed spelas som planerat. Dock kan detta snabbt ändras.